Sistem Hakkında

13 yıl önce 2008 yılında yolculuğumuza başladığımızda Türkiye’de özel bale okullarında kavram ve standart karmaşası vardı. İyi eğitim veren okullardan bazıları çok popüler değildi ve bunun yerinde kaliteli eğitim vermeyen ama çok reklam yapan okullar herkesçe biliniyordu. Kaliteli eğitimin tek kriteri reklamdı. Biz (Daniela Hristova ve Pera Güzel Sanatların kurucusu Sabahattin Bey), kaliteli eğitime destek vermek için dünyaca tanınan Rus Bale Sistemi’ni Türkiye’ye getirmeyi karar verdik. Sofya Ulusal Müzik akademisinin Bale bölümü başkanı –Kalina Bogoeva ile konuştuk ve o bize destek vermeyi kabul etti.

O dönemde Kalina Bogoeva tarafından amatör bale okulları için adapte edilmiş bir sistem vardı ve Yunanistan’da uygulanıyordu. Bulgaristan Ulusal Müzik Akademisi ile anlaşma imzaladık ve ilk öğretmen eğitimimizi organize etmeyi başladık. İlk senelerde çok katılım yoktu fakat sonra sistemimiz çok popüler oldu. 2019 yılında yaklaşık 30 okul ve 800 bale öğrencisi Derece Sınavları’na katıldı, 100 kişi de Varna Yaz Okulu’muzunda eğitim aldı. 12 sene boyunca Pedagojik Formasyon eğitimimize 120 den fazla bale öğretmeni katıldı.

2020 yılında Pandemi sebebiyle bazı değişiklikler yapmak zorunda kaldık. Pedagojik formasyon eğitimimiz ve derece sınavlarımız artık online yapılıyor, güncel şartları uygun olan yeni program yaptık. Şu anda New Bulgarian University ve Doç. Dr. Maria Ilieva ile çalışmaktayız.