Biz Kimiz

New Bulgarian University

1991 Yılında kurulan NBU, Bulgaristan’ın en büyük üçüncü üniversitesidir.

Özellikle kültür ve sanat alanında yaptığı Avrupa Birliği Projeleri ile dikkat çekmektedir.

Çok çeşiti ülkelerden yabancı öğrencileri ile birlikte 12 000 öğrencisi olan uluslararası bir üniversitedir.

NBU girişimciliğin, çeşitliliğin ve özgürlüklerin üniversitesidir.

Doç. Dr. Maria Ilieva

Maria İlieva, Bulgaristan’daki en ünlü baş balerinlerinden biridir. Bale eğitimine Sofya’da başlamış, 11 yaşında ise St. Petersburg’daki dünyaca ünlü Vaganova akademisine kabul edilmiş, burada bizzat A. Vaganova’nın öğrencilerinden olan M. Trofimova, F. Balabina’dan eğitim görmüştür.

Eğitimini tamamladıktan sonra Kirov Balesi’nde stajyer olarak iş teklifi almış, fakat Sofya Operası’nda çalışmayı tercih etmiştir. Henüz ilk sezonunda iken Don Kişot balesinin başrolüne layık görülmüş, ilerleyen yıllarda operanın repertuvarındaki tüm balelerde solo ve başrol olarak dans etmiştir. Hem izleyici hem eleştirmenler tarafından kusursuz tekniği olan, artistik yönden güçlü bir dansçı olarak değerlendirilmiştir. Kuğu Gölü’nden  Odette-Odille, Giselle, Don Kişot’tan Kitri, Sylphide gibi roller onun yorumuyla hayat bulmuştur. Bale kariyeri boyunca Y. Grigoroviç, İ. Kolpakova, N. Makarova, P. Lacotte, L. Massine, gibi ünlü isimlerle çalışmıştır. 1986 yılında Varna Uluslararası Bale yarışmasında ödül kazanmıştır.

Sahnedeki başarılarının yanısıra, Maria İlieva 1994-2000 yılları arasında NUTİ’de bale eğitmeni olarak çalışmıştır. 1995 yılında kendi bale okulunu kurmuştur. Öğrencileri Lüksemburg, Varna, Dobriç, Paris, New York gibi şehirlerde ulusal ve uluslararası yarışmalarda ödüller almaktadır.

1999 yılından itibaren NMA P. Vladigerov’ta bale yönetmenliği ve pedagojisi bölümünde ders vermektedir. 2010 yılında “doçent” ünvanını almıştır. 

2001-2003 yılları arasında Sofya Ulusal Bale’nin sanat yönetmenliğini yapmıştır. Bu dönemde Bulgar balesi ilk defa Balanchine’in yapıtlarıyla tanışmış, Sylphide balesi orijinal koreografisiyle sergilenmiş, ve genç koreografların profesyonel sahnelerle tanışmalari teşvik edilmiştir.

Maria İlieva halen ulusal balenin repetitörü olarak çalışmaktadır. Burada sahneye çocuk baleleri koymakta ve yeni bir “Uyuyan Güzel” prodüksiyonunun yaratıcılığını yapmaktadır. Uluslararası bale yarışmalarında jüri görevine sıkça davet edilmekte, yurt içinde ve dışında seminerler yürütmekte ve uluslarası bale topluluklarıyla ortak çalışmalarda bulunmaktadır.

Daniela Hristova

Sofya doğumlu Daniela Hristova, 1987’de Sofya Bale Okulu’nu bitirmiş ardından Sofya Ulusal Müzik Akademisinde Yüksek Lisans yapmıştır. Varna Operası’nda 11 sene balerin olarak çalıştıktan sonra kumpanya ile başta Almanya, Avusturya ve İsviçre olmak üzere çeşitli ülkelerde sahneye çıkmıştır. Varna Devlet Bale Okulu’nda bale sınıfı eğitmiş ayrıca Varna Operası Bale Stüdyosu’nda Marianna Podkina’nın asistanlığını yapmıştır. 1999 yılında Pera Güzel Sanatlar Lisesinde çalışmaya başlamış, onun yönetimiyle ilk defa bir özel lisede bale bölümü açılmıştır. Öğrencileri Pera’daki eğitimlerinin ardından Bolshoi Bale Akademisi, konservatuar lisans bölümü ve Avrupa’daki çeşitli okullarda eğitim hayatlarına devam etmekte ve profesyonel dans topluluklarında dans etmektedirler.

2020 yılında Pera Güzel Sanatlar Merkezi ortaklığında Pera Bale Topluluğu’nun ilk temsilini Karlar Kraliçesi eseri ile yapmıştır.

2008’den itibaren Pera Sanat ve Sofya Ulusal Müzik Akademisi’nden Kalina Bogoeva ve ardından NBU’dan Maria Ilieva ile çalışarak Vaganova Metodu Eğitim Sistemi koordinatörlüğünü yürütmektedir.