Bale Topluluğu

PERA BALE Türkiye’de gençler için, gençler tarafından oluşturulmuş bir bale topluluğudur. Başlıca kuruluş amacı bale eğitimi almış olan kişilerin sanat becerilerini profesyonel düzeyde sahneye taşımalarını sağlamaktır. Projenin uzun solukta hedeflediği fikirler arasında ülke çapında ve ülke dışında faaliyet gösteren çeşitli bale okulları öğrencilerini de sahne çalışmalarına, gösterilere dahil etmektir.

Projenin ve PERA BALE’nin yöneticisi ve başkanı Daniela Hristova’dır. Topluluğun ve söz konusu projenin destekçileri ise Pera Güzel Sanatlar Eğitim Kurumları ve Vaganova Metodu Eğitim Sistemi.

Karlar Kraliçesi

Danimarkalı yazar Hans Christian Andersen’in ünlü masalından bale olarak uyarlanan “Karlar Kraliçesi” PERA BALE’nin ilk sahne gösterisi olup 2020 ve 2021 yılında devam etmesi öngörülen bir projenin ilk bölümüdür. Görücüye çıktığımız ilk çalışmamız “Karlar Kraliçesi” balesi, İstanbu l- Pera Güzel Sanatlar Merkezi’nin Bale Bölümünde yetişmiş olan, yurt içinde ve dışında, sahne sanatı alanlarında çalışan öğrencilerin eseridir.

Müzik: Alexandr Glazunov
Libretto: Hans Christian Andersen
Koreografi: Neva Özgür
Yönetmen: Daniela Hristova
Kostümler: Zeynep Demirhan/Vildan Kepti
Afiş tasarımı: Melek Sarıtaş

DANSÇILAR:
Karlar Kraliçesi: Madina Esova
Gerda: Ada Uruşak
Kay: Berfin Gölbaş
Şeytan/Kuzgun: Neva Özgür
Nine/Çiçekçi: Pınar Şencan

Altın Kraliçe: Aylin Önder
Harami Reisi:Talya Pera Fişekçi
Çiçekler: Neva Özgür, Aylin Önder, Madina Esova,Berfin Gölbaş
Haramiler: Berfin Gölbaş, Pınar Şencan, Aylin Önder, Lara Yıldırım,
Doğa Ertunç, Zeynep Yalamanoğlu
Halk: Berfin Gölbaş, Pınar Şencan, Talya Pera Fişekçi, Lara Yıldırım,
Doğa Ertunç, Zeynep Yalamanoğlu