Pedagoji Eğitimi

 • Pedagoji Eğitimi

  Klasik bale eğitimi veren veya vermek isteyen eğitmen, asistan ve...

Derece Sınavları

 • Derece Sınavları

  Vaganova Sistemi'nde klasik bale eğitimi alan öğrencilerin katılımı...

Pera Bale Yarışması

 • Pera Bale Yarışması

  Pera Güzel Sanatlar ve Vaganova Metodu Eğitim Sistemi Türkiye’nin...

Yaz Okulu

 • Yaz okulu

  Geleneksel Varna Bale Yaz Okulu bu sene 25 Temmuz ile 4 Ağustos...

Haberler

Yaz Okulu Kayıtlarımız başladı Yaz Okulu Kayıtlarımız başladı Cumartesi, 22 Şubat 2020 Geleneksel Varna Bale Yaz Okulu bu sene 25 Temmuz ile 4 Ağustos arasında, Varna Opera Binası’nda gerçekleşecektir. Bu etkinlik, profesyonel bale eğtimine ilgi ve eğilim gösteren,... More detail
Pedagojik Formasyon Eğitimi Pedagojik Formasyon Eğitimi Cumartesi, 25 Ocak 2020 Pedagojik Formasyon Eğitimi 22 Haziran-1 Temmuz arasında İstanbul’da, Pera Güzel Sanatlar-Şişli’de gerçekleşecektir. Aynı okuldan 3 veya daha fazla eğitmenin katılması... More detail
Derece Sınavları Derece Sınavları Cumartesi, 25 Ocak 2020 Derece sınavları 2-30 Mart arasında gerçekleşecektir. Sınava katılmak isteyen okulların 10-14 Şubat’taki seminere katılmış olmaları gerekmektedir. Sınavlar için son başvuru... More detail
Egitim Programında Değişiklikler Egitim Programında Değişiklikler Cumartesi, 25 Ocak 2020 Bu sene itibari ile Vaganova Metodu Eğitim sistemi, önceki senelerden farklı bir Bulgar üniversitesi ve eğitmen – Maria İlieva ile çalışacaktır. Üniversite ile ilgili... More detail
“Karlar Kraliçesi” - yeni bir bale eseri “Karlar Kraliçesi” - yeni bir bale eseri Cumartesi, 11 Ocak 2020 okulları öğrencilerini de sahne çalışmalarına, gösterilere dahil etmektir. Görücüye çıktığımız ilk çalışmamız “Karlar Kraliçesi”... More detail

Maria Ilieva

Maria Ilieva

Maria İlieva, Bulgaristan'daki en ünlü baş balerinlerinden biridir. Bale eğitimine Sofya'da başlamış, 11 yaşında ise St. Petersburg'daki dünyaca ünlü Vaganova akademisine kabul edilmiş, burada bizzat A. Vaganova'nın öğrencilerinden olan M. Trofimova, F. Balabina'dan eğitim görmüştür.

Eğitimini tamamladıktan sonra Kirov Balesi'nde stajyer olarak iş teklifi almış, fakat Sofya Operası'nda çalışmayı tercih etmiştir. Henüz ilk sezonunda iken Don Kişot balesinin başrolüne layık görülmüş, ilerleyen yıllarda operanın repertuvarındaki tüm balelerde solo ve başrol olarak dans etmiştir. Hem izleyici hem eleştirmenler tarafından kusursuz tekniği olan, artistik yönden güçlü bir dansçı olarak değerlendirilmiştir. Kuğu Gölü'nden  Odette-Odille, Giselle, Don Kişot'tan Kitri, Sylphide gibi roller onun yorumuyla hayat bulmuştur. Bale kariyeri boyunca Y. Grigoroviç, İ. Kolpakova, N. Makarova, P. Lacotte, L. Massine, gibi ünlü isimlerle çalışmıştır. 1986 yılında Varna Uluslararası Bale yarışmasında ödül kazanmıştır.

Sahnedeki başarılarının yanısıra, Maria İlieva 1994-2000 yılları arasında NUTİ'de bale eğitmeni olarak çalışmıştır. 1995 yılında kendi bale okulunu kurmuştur. Öğrencileri Lüksemburg, Varna, Dobriç, Paris, New York gibi şehirlerde ulusal ve uluslararası yarışmalarda ödüller almaktadır.

1999 yılından itibaren NMA P. Vladigerov'ta bale yönetmenliği ve pedagojisi bölümünde ders vermektedir. 2010 yılında "doçent" ünvanını almıştır. 

2001-2003 yılları arasında Sofya Ulusal Bale'nin sanat yönetmenliğini yapmıştır. Bu dönemde Bulgar balesi ilk defa Balanchine'in yapıtlarıyla tanışmış, Sylphide balesi orijinal koreografisiyle sergilenmiş, ve genç koreografların profesyonel sahnelerle tanışmalari teşvik edilmiştir.

Maria İlieva halen ulusal balenin repetitörü olarak çalışmaktadır. Burada sahneye çocuk baleleri koymakta ve yeni bir "Uyuyan Güzel" prodüksiyonunun yaratıcılığını yapmaktadır. Uluslararası bale yarışmalarında jüri görevine sıkça davet edilmekte, yurt içinde ve dışında seminerler yürütmekte ve uluslarası bale topluluklarıyla ortak çalışmalarda bulunmaktadır.

Maria İlieva

Maria Ilieva

Maria İlieva, Bulgaristan'daki en ünlü baş balerinlerinden biridir. Bale eğitimine Sofya'da başlamış, 11 yaşında ise St. Petersburg'daki dünyaca ünlü Vaganova akademisine kabul edilmiş, burada bizzat A. Vaganova'nın öğrencilerinden olan M. Trofimova, F. Balabina'dan eğitim görmüştür.

Eğitimini tamamladıktan sonra Kirov Balesi'nde stajyer olarak iş teklifi almış, fakat Sofya Operası'nda çalışmayı tercih etmiştir.

Devamı

NBU

NBU logo whiteNew Bulgarian University was established on 18 September 1991 with a resolution by Bulgarian Parliament. The mission of New Bulgarian University is to be an autonomous liberal education institution dedicated to the advancement of university education by offering accessible and affordable opportunities for interdisciplinary and specialized education and research of high quality. Bringing its academic potential to the service of society, the University prepares its graduates for the challenges of modern democratic life cultivating critical and creative thinking, sensitivity to cultural difference, and problem‐solving.

İletişim

 
 
Adres:
 
 
New Bulgarian University
1618 Sofia, Bulgaria
21 Montevideo Str.

 

New Bulgarian University

https://nbu.bg/en/